1/11

Kurzy Hory v tichu pořádá Scholé, z.s.

Pro všechny naše kurzy platí:

Horská chata v Alpách, klášter v tyrolském městečku, chalupa na šumavské louce či v Krkonoších na stráni. 

Časně ráno se jdou zájemci společně protáhnout ven, před snídaní sedíme v kontemplaci/meditaci.  Po snídani odcházíme či odjíždíme do hor – putujeme, občas se zastavíme a vnímáme to, co je: vnitřní i vnější krajinu. Během dne nabídneme účastníkům promluvu, jejímž smyslem je doprovázet, inspirovat, nabídnout oporu. Obědváme venku u prostřeného šátku, odpočíváme. Jdeme. Sedíme v krajině. Slyšíme ticho. V pozdním odpoledni se vracíme zpět, je čas pro nic-dělání. Před sedmou večeříme. Večer sedíme, jako ráno. Kdo chce, jde na osobní rozhovor. Před spaním možná ještě někdo kouká na hvězdy. Přichází noc.

V týdenních kurzech je navíc jeden den samoty a odpočinku.

Po celý čas zachováváme mlčení, s výjimkou promluv a osobních rozhovorů s doprovázejícími.

Je nás dohromady deset až třináct.

Vystavíme se zkušenosti – jaká bude pro koho, to nevíme. Cesta čeká a je živá.

 

Účastníky našich kurzů čeká uspořádaný prostor s řadou pomocníků.

 

Prvním pomocníkem je mlčení. Po celou dobu zachováváme ticho. Znamená to nejen zdržet se jakékoli konverzace s ostatními účastníky, ale také komunikace s vnějším světem – odkládáme mobily, počítače, knihy. Vzdáváme se i neverbální komunikace – očních kontaktů a gest, majících nahradit pozdravy či povzbuzení. Zůstáváme v nerušeném tichu, každý sám se sebou.

 

Dalším pomocníkem je pravidelný denní rytmus. Vždy ve stejnou dobu nás čeká sezení v meditační místnosti, snídaně, odchod do hor, večeře, další sezení, spánek. Střídá se klid a pohyb, námaha a odpočinek. Rytmus dne nás nese jako řeka. Je možné se o něj opřít.

 

Svou roli hraje také připravený servis. Vše je pro vás přichystáno – denní program, jídlo, trasa v horách, místa k odpočinku, odvoz atd. Nemusíte nic řešit, zjišťovat, plánovat, rozhodovat, s nikým se dohadovat, nic vybírat. Vaše mysl se uvolní k tomu, aby byla sama se sebou.

 

Zkušení doprovázející poskytují každý den inspiraci a instrukce k meditaci a každému, kdo potřebuje, osobní podporu a doprovázení.

 

Mocným pomocníkem na našich kurzech jsou hory. Vypravili jsme se z klasických meditačních prostorů do hor, do volné přírody. Chůze je úžasný meditační prostředek. Hory nás snadno inspirují svým prostorem, svou mohutností a stabilitou, svým tichem, svou dokonalostí. Navíc pokoru, úžas a vděčnost často rozdávají plnými hrstmi a zadarmo. Spočinout v míru je v jejich náruči snazší než v ruchu civilizace. Rozmary počasí nabízejí výborné podmínky pro laskavé pozorování a  trénink mysli. V umění jen tak být jsou hory pravými mistry.

 

 

 

 

Reference účastníků:

 

Hory v tichu vřele doporučuji všem, kteří si potřebují urovnat vlastní myšlenky, nahlédnout na cokoliv, co se doposud nedařilo nebo se vrátit k sobě do svého středu. Katka s Elvou mistrně zkombinovali účinky přírody, pohybu a technik k oproštění se od vtíravých denních starostí. Můj první pobyt ve francouzských Alpách se stal nejsilnějším zážitkem roku 2015 a opravdu mně vnitřně velmi posunul.

Děkuji a přeji jen houšť a větší kapky!!!      

MUDr. Jana Peclová  (Francouzské Alpy 2015)

 

Zážitky a prožitky z pobytu „Hory v tichu“ jsou nepřenosné a rozhodně stojí za to si jej prožít sám. Člověk pocítí volnost, přirozenost  a rozmanitost svého bytí. Není třeba mít obavy z  „nemluvení“, v tomto společném tichém sdílení  není třeba slov.    

Možná je na počátku strach z neznáma, není čeho se obávat, je to výzva pro každé otevřené srdce.

Klid v duši se dá najít…

D.M. (Jarní Šumava v tichu 2016)

Mam potrebu vyjadriť este raz velku vdacnost za možnosť naplnit môj sen byt sama so sebou v tichu. Na Slovensku ani v Cesku nie je vela možností takejto ponuky, preto ocenujem silnú myšlienku a zrealizovany zamer. Tiež si veľmi cením priestory, ktoré ste pre nás pripravili a ochotu pri úprave stravy.  Ked som sedela včera v aute domov, doslova som cítila, že som sa znovu narodila. Proces ticha bol pôrodom seba-samej.

Miška T. (Letní Šumava v tichu 2017)

Večer po návratu jsem seděla sama v tichu, zapálila svíčku a bylo mi dobře a plno jako nikdy předtím. Bylo mi dobře sama se sebou, nic víc jsem nepotřebovala. 

Aniž jsem je vyslovovala, dostávala jsem od vás a z hor odpovědi na otázky, které ke mně přicházely. A ještě mnohem víc... Vaše hluboká osobní zkušenost a váš cit pro člověka - celého jaký je, vám umožňují uspořádat ten týden přesně tak, jak je potřeba, aby každé světlo na další krok bylo to pravé, aby to bylo příjemné, pestré a přirozené, aby to doprovázelo, ne táhlo nebo tlačilo, aby to vedlo k uvolnění.. Cítím za to všechno nesmírnou vděčnost. 

Magda (Letní Šumava v tichu 2018)

Po návratu jsem cítil vděčnost a obdarování vším, co mě bezprostředně obklopuje. A i když tohle intenzivní slavnostní vnímání nepřežilo čas nedělního oběda, nějak přece jen vím, že se na tuhle živou přítomnost můžu spolehnout. Že to trvá dál, i když už je po tom okamžiku, kdy vše slavně a tajemně zazáří. Že to hluboké, to SKUTEČNÉ, je stále přítomno, i když to zastírá mrak šedé všední každodennosti. A že ten mrak se může kdykoliv roztrhnout, ať už na to čekáme či nikoliv, a my budeme znovu zavaleni radostí a pocitem vděčnosti. Je dobré vědět, že Mont Blanc ozářený sluncem je tam stále, a že se k němu člověk může vracet. Mám potřebu za to děkovat.

Vladimír (Francouzské Aĺpy v tichu 2018)

 

© 2023 by Demi Watson. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now